• No file selected.

  زلزله

  Author

  لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین را زلزله یا زمین لرزه می‌گویند. به طور کلی می‌توان علت ایجاد زلزله را افزایش بیش از حد فشار در داخل سنگ بیان کرد. این فشار در حدی است که گسیختگی و شکستگی‌های بزرگ و کوچکی در سنگ به وجود می‌آورد. وقتی که سنگ می‌شکند میزان انرژی ذخیره شده در زمان طولانی به طور ناگهانی آزاد می‌شود و به صورت امواج لرزه‌ای به اطراف حرکت می‌کند این امواج هنگام برخورد با ساختمان ها و دیگر سازه‌ها به آنها آسیب می‌رسانند و یا موجب تخریب آنها می‌شوند.

 • برزیل

  Author

  اینجا برزیل است! کشوری اسرارآمیز در قاره‌ی امریکای جنوبی، با مردمی متاثر از فرهنگ لاتین ...

  اینجا برزیل است! سرزمین فوتبال، قهوه و سامبا ...

عواقب نشستن روی صندلی‌های نامناسب منجمله صندلی‌های راحتی (بخش اول)

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

وسایل نامناسب زندگی به سلامتی روح و جسم انسان لطمه وارد می‌کند. چنین وسایلی نیروی عمده‌ی ما را می‌گیرند بدون این که بازدهی مناسب داشته باشد و موجب می‌شود که فقط نیروی اندکی جهت انجام کارهای مفید باقی بماند. از همه بدتر صندلی‌ها و مبل‌های راحتی هستند چون در کارخانه با طول ، عرض و ارتفاع معینی ساخته می‌شوند. این صندلی و مبل‌ها برای افراد کوتاه قد، بلند بوده و برای افراد بلند قد، کوتاه می‌باشند.

به عبارت دیگر برای ده درصد انسان‌ها مناسب است و برای بقیه ناراحتی به وجود می‌آورد. ولی این حقیقت است که انسان‌ها به تحمل ناراحتی و سختی عادت کرده‌اند هر چند ناله و اعتراض می‌کنند اما هیچ اقدامی برای برطرف کردن علت نمی‌نمایند. در مورد تحمل وضع صندلی‌ها نیز چنین می باشد یعنی ما روی صندلی‌هایی می نشینیم که مناسب قد ما نیستند . ما روی آن‌ها راحت نمی‌نشینیم اما این وضع را تحمل کرده و به آنها عادت می‌کنیم چون غیر از این چیزی نمی‌شناسیم. بنابراین آنچه غیر عادی است برای ما یک امر عادی گشته است.

کسی که قدش کوتاه است قادر نیست کف پای خود را روی زمین قرار بدهد بنابراین نوک پا را پایین می‌برد و مفاصل خود را دائما در یک حالت غیر طبیعی نگه می‌دارد. این حالت مزاحم به تمام بدن سرایت کرده و به صورتی بروز می‌کند که شخص زود رنج شده و احساس خستگی و ناراحتی می‌کند. حرف‌های تند می‌زند ستیزه جو و پرخاشگر شده و زبان برای شکایت و ابراز ناامیدی می‌گشاید. این عکس العمل‌ها یک امر طبیعی است زیرا یک انسان رنج دیده نمی‌تواند خوشحال باشد.عواقب نشستن روی صندلی‌های نامناسب

این طرز نشستن کافی است که ما را بدون آن که از آن آگاه شویم خسته و سرخورده نماید. از طرف دیگر برای یک شخص قد بلند صندلی‌ها کوتاه است و به هنگام نشستن بر روی صندلی زانوهای آن شخص در ارتقاع نامناسبی قرار می‌گیرند. مفاصلی که در ناحیه نشیمنگاه هستند خسته می‌شوند و این طرز نشستن شخص را ناراحت می‌کند بدون اینکه از این امر آگاه باشد.

وقتی نشسته‌ایم همیشه باید کمر را صاف نگه داریم و وقتی می‌خواهیم خم شویم از مفاصل واقع در ناحیه‌ی لگن کمک بگیریم و با کمر صاف خم شویم. این تمرین خیلی مهمی است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی